DOMÙ     NOVINKY           ANTIKVARIÁT             DVD   FILATELIE      OHLAS   ČTENÁŘŮ
 

   

   

 
         Kniha edice  „Plavby za dobrodružstvím“.

 Filmové doplňky ke knize
„Bouře před Bermudami“

   
ISBN 978-80-904189-3-6
Newport 1972

„Výměna vlajky na Niké“
Vlajka na lodi označuje výsostní území státu, pod jehož vlajkou loď pluje. Niké pod československou vlajkou byla československým územím, na kterém platily československé zákony třeba i na druhém konci světa. Vlajka na lodích se spouší se západem slunce a běžně se vyvěšuje v osm hodin ráno, někdy i mnohem dříve, když se třeba vplouvá do cizího přístavu, nebo když loď proplouvá výsostnými vodami jiného státu. Silný vítr a bouře během závodu přes Atlantik dokonale rozcupovaly naši vlajku a proto jsem ji okamžitě po doplutí do Newportu spustil a na stěžeň vyvěsil vlajku novou.
Loading the player...

„Filmování Niké z vrtulníku“
K našemu překvapení nám starosta nabídl k filmování helikoptéru. Zároveň nás pozval na večeři, aby nás seznámil se svou rodinou. Druhý den ráno jsem vyplul do zátoky před přístavem. Zatímco jsem vyplouval na moře, na prostranství před hotelem přistála helikoptéra. Naložila Jirku, kameru a všechny mé fotoaparáty připravené k Jirkově použití a vzlétla za mnou. Toho dne se nám podařilo natočit krásné záběry Niké pod plnými plachtami. Stránka 45
Loading the player...

„Balení hlavní plachty na ráhně“
Každá plachetnice reprezentuje svým vzhledem dovednost posádky. Pěkně smotané plachty na ráhnech a upravená lana jsou nejlepší vizitkou dobré posádky.

Loading the player...
„Odstranění plomby z přívěsného motoru“
V sólo závodě přes Atlantik se smí použít k pohonu lodě jen plachty. Proto je každý motor a lodní šroub je před startem opatřen plombou. Také malý přívěsný motor Niké byl zaplombovaný. Po doplutí do cíle jsem mohl plombu odstranit a namontovat zpět sejmutý lodní šroub.
 
Loading the player...
„Úklid, čištění a oprava plachet po závodě“
Plachty pohánějí loď a jejich vydutí, plocha a nastavení do větru, který neustále mění směr i sílu, je nutno neustále upravovat pro dosažení největší rychlosti plavidla. Pokud se tvar nedá upravit, nebo plocha plachty zmenšít, musí se plachta vyměnit za jinou, vhodnější. Pokud silný vítr plachtu roztrhá, je nutno ji vyměnit za náhradní a trhliny zašít. Niké měla na palubě patnáct různých plachet. V přístavu bylo nutné všechny očistit od slané mořské vody, vysušit a vyspravit. Teprve takto připravené k další plavbě se mohly uložit do lodě.
 
Loading the player...
„Praní prádla v přístavu“
Oblečení nasáklé mořskou vodou se nedá vysušit. Sůl zůstává v látce a i vysušené oblečení nasává vlhkot ze vzduchu a je opět mokré. Navíc promočené oblečení uskladněné v malé, málo větrané kajutě začne rychle plesnivět. Proto je ihned po doplutí do přístavu nezbytné promočené prádlo vyprat v čisté pitné vodě a řádně vysušit. Na Niké nebyla pračka a kbelík s pitnou vodou a kvalitním pracím práškem musel vystačit.
 
Loading the player...
„Rozhodnutí plout sólo kolem světa“
I když jsem byl připraven na možnou plavbu kolem světa, obdržel jsem jen časově omezené povolení k účasti v závodě přes Atlantik a k návratu domů. Teprve po přeplutí Atlantiku jsem mohl uvažovat o pokračování v plavbě. Bylo však nutné přesvědčit pražské jachtařské funkcionáře, aby souhlasili s prodloužením platnosti mých cestovních dokladů.
Stránka 39
 
Loading the player...
„Setkání se starostou Newportu“
Během pobytu v Newportu jsem měl několikrát možnost setkat se se starostou města. Šlo o význačný mezinárodní závod a československá vlajka zavlála v Newportu poprvé. Stránka 45
 
Loading the player...
„Jachtaři v Newportu“
Rychlost lodě závisí na její délce. Čím větší loď, tím je rychlejší. Menším lodím v závodě přes Atlantik trvalo déle, než do Newportu dopluly. Když tato malá plavidla dorazila do cíle, ta větší již byla na zpáteční cestě do Evropy. Malé plachetnice musely přečkat v bezpečí přístavu období hurikánů a zimních bouří a většinou se vracely do Evropy až na jaře příštího roku. Já jsem patřil mezi tyto účastníky, kteří v Newportu vytvořili zvláštní skupinu jachtařů.
 
Loading the player...
„Šplhání na stěžeň - Eric“
Jedním z velkých problémů osamělého jachtaře je dostat se na moři na vrcholek stěžně, když tam praskne nějaká kladka, lano, zasekne se plachta, nebo je třeba vyměnit žárovku pozičního světla. Eric z Anglie měl v úmysly vyřešit šplhání na stěžeň pomocí lanového žebříku. Viditelně měl možnost ho s obtížemi vyzkoušet až v Newportu.
 
Loading the player...
„Šplhání na stěžeň - Ziga“
Polský účastník závodu Zbyšek Puchalski řešil šplhání na stěžeň podobně jako já. Stačilo mít dobrou fyzickou kondici a gumáky, které dobře chrání nohy a nekloužou. Osobně jsem byl na houpajícím se stěžni na moři nesčetněkrát. Pokaždé jsem se cítil jako bych byl na konci práskajícího biče.
 
Loading the player...
„Baranowski a Remiszewská“
Polští závodníci Teresa Remiszewská a Kryšof Baranowski uvažovali po doplutí do Newportu s pokračováním v sólo plavbě kolem světa. Kryštof Baranowski opravdu krátce po opravách své jachty Polonéz vyrazil a v následujícím roce ukončil plavbu po zastávkách v Kapském Městě, Hobartu a na Falklandách. Teresa v plavbě kolem světa nepokračovala.
 
Loading the player...
„Zbigniew Puchalski“
Zbigniew Puchalski startoval na Mirandě, kterou si pro závod sám opravil. Po závodě spolu s Remiszewskou dopravili své lodě zpět na palubě polské lodi. Zbigniew pak vystartoval jako člen posádky v prvním posádkovém Whitebread závodě kolem světa, a v roce 1976 vystartoval znovu v závodě OSTAR přes Atlantik. V roce 1983 jsem se s ním setkal v Sydney, kam emigroval.
 
Loading the player...
„Teresa Remiszewská“
Teresa měla během závodu se svou lodí značné potíže. Podle mého názoru byl její Komodor příliš veliký a jeho obsluha pro slabou ženu obtížná. Asi proto Teresa rezignovala v Newportu z plavby kolem světa. Nedovedl jsem si představit, jak dokázala během závodu sama tahat z podpalubí na palubu objemné a těžké pytle s plachtami.
 
Loading the player...
„Čištění konzerv před další plavbou“
Po doplutí do Newportu musely z podpalubí putovat veškeré zásoby. Každou konzervu, veškeré zásoby a vybavení jsem musel očistit od mořské soli, osušit a uložit zpět.
 
Loading the player...
New York 1972

„Coast Guard“
Při plavbě do New Yorku jsem byl na několik dnů zadržen pobřežní stráží Coast Guard. Stráž požadovala zvláštní povolení k plavbě, kterým jsem se nemohl vykázat (neměl o něm potuchy ani pražský americký konsul). Byl jsem požádán o okamžité opuštění USA, byť bylo bouřlivé období hurikánů. V rámci mezinárodních zákonů mi však byl nakonec povolen delší pobyt. Stránka 121
 
Loading the player...
„Manželé Contrearasovi“
Během pobytu v New Yorku byla Niké zakotvená v soukromém doku manželů Contrerasových, kteří mi ochotně poskytli pro loď útulek. Manželé měli domek se soukromým plovoucím molem v Mill Basinu v Brooklynu. Tam jsem jezdíval o víkendech připravovat Niké na další plavbu.
 
Loading the player...
„Empire State Building“
Tento mrakodrap byl dlouho nevyšší budovou v New Yorku. Je stále hojně navštěvován. Z každého mrakodrapu je na New York jiný pohled, který stojí za výstup. Stránka 115
 
Loading the player...
„Socha svobody“
Francouzský dar městu New York, který stojí na ostrově Ellis, je symbolem svobody. Každý emigrant přicházející do USA musel projít kontrolou na tomto ostrově a teprve potom mohl odejít na pevninu. Ani já jsem nemohl vynechat návštěvu Sochy svobody.
 
Loading the player...
„Bezdomovci“
Do svých čtyřiceti let života v Československu jsem nikdy nepotkal žebráka nebo bezdomovce. Při své první návštěvě New Yorku v roce 1972 jsem nemohl pochopit, proč tak bohatá země má na ulicích tak ohromné množství žebrajících lidí uvržených do špíny a bídy.
Loading the player...
Bermudy 1972

„Niké na slipu“
Laskavý majitel loděnice v Hamiltonu pan Wainright mi nabídl zdarma vytažení Niké z vody, aby bylo možné natřít lodní trup. Nabídku jsem nemohl odmítnout. Stránka 169
 
Loading the player...
„Pink beach“
Tzv. růžové pláže jsou zvláštností Bermud. Nacházejí se na  jižním pobřeží souostroví a jsou lákadlem pro turisty. Dnes stojí téměř u každé pláže přepychový hotel. Stránka 187
 
Loading the player...
„Palmový háj“
Na Bermudách je řada zajímavých parků, na příklad tento palmový háj.
 
Loading the player...

„Hydroplány“
V roce 1930 přiletěl na Bermudy z New Yorku první hydroplán. Trasa těchto letadel obvykle vedla z Berlína přes Azory na západ. Po zastávce na Bermudách pak hydroplány pokračovaly do New Yorku. Stránka 161

 
Loading the player...
„Příhoda se stěžněm“
Za mého pobytu připlul na Bermudy americký jachtař se zlomeným stěžněm. V kladce na vrcholku stěžně se mu zasekla spoušť na vytahování plachty, kterou pak nemohl spustit. Místo toho, aby někdo z posádky vyšplhal na stěžeň a plachtu uvolnil, rozhodl se majitel spoušť ustřelit puškou. Trefil však kotevní lano stěžně, který se svalil do moře.
 
Loading the player...

„Bermudští rybáři“
Na Bermudách bylo hodně rybářů, kteří vyjížděli na moře za rybami a langustami na malých motorových člunech. Stačilo to k plynulému zasobování obyvatel čerstvými rybami.

 
Loading the player...
Zpět KNIHY Zpět na:  www.Knihy sedmi moří.com  www.Konkolski.com


 © Richard Konkolski

            DOMÙ     NOVINKY         KNIHY           ANTIKVARIÁT             DVD   FILATELIE      OHLAS   ČTENÁŘŮ

Richard@Konkolski.com / Mobil: +420 601 541 344
 ©  Richard Konkolski - Veškerý material je chráněn autorskými právy. Ocenil bych, kdyby nebyl použít bez předběžného souhlasu. Děkuji.